Oferowane przez nas puszki podłogowe wykonane są z trwałego, szarego poliamidu, aluminium, ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu.
Każdy floorbox, w zależności od typu, umożliwia obciążenie punktowe od 120 kg do 4 ton. Floorboxy plastikowe montuje się wyłącznie wewnątrz budynków, a floorboxy metalowe w zależności od modelu i stopnia ochrony IP montowane są również na zewnątrz budynków.
Florboxy montowane są zazwyczaj:
- w biurach i mieszkaniach,
- salonach samochodowych,
- galeriach handlowych,
- tarasach,
- muzeach,
- aulach i salach wystawowych,
- salonach kosmetycznych, siłowniach lub w gabinetach medycznych.
Najważniejsze kryteria doboru floorboxa:
Puszki podłogowe w zależności od typu i szczelności IP, przeznaczone są do montażu w podłogach pomieszczeń lub na zewnątrz budynków.
Ze względu na konstrukcję podłóg, floorboxy montujemy w podłogach technicznych/podniesionych lub w podłogach pełnych/betonowych.
W przypadku floorboxów montowanych w pełnych podłogach betonowych/ wylewanych dostarczany jest kompletny floorbox: uchylna pokrywa widoczna na posadzce i podstawa którą zalewa się betonem. Puszek plastikowych nigdy nie montuje się bezpośrednio w jastrychu/wylewce betonowej.
Jeżeli floorbox montowany jest w podłodze technicznej/podniesionej wówczas po wycięciu otworu w podłodze osadzony jest on za pomocą specjalnych uchwytów dociskających kołnierz floorboxa.
Są trzy podstawowe rodzaje osadzenia gniazd wewnątrz floorboxa: na dnie z regulowaną wysokością, z boku lub pod kątem. Sposób osadzenia gniazd wpływa wprost na głębokość otworu jaki należy zapewnić do prawidłowego osadzenia floorboxa w podłodze.
W gniazda zasilające możemy wpinać dwa rodzaje wtyczek: wtyczki proste i kątowe.
Floorboxy z regulowaną wysokością gniazd na dnie wymagają głębszego otworu w podłodze- zestawy gniazd należy obniżyć na tyle głęboko, aby po wpięciu w gniazda wtyczek prostych odbiorników możliwe było zamknięcie uchylnej pokrywy floorboxa. Głębokość otworu w posadzce wynika wiec z sumy wysokości zestawu gniazd oraz wysokości wtyczki prostej. Jeżeli do takiego floorboxa będą podłączane wyłącznie wtyczki kątowe (a wiec niższe niż wtyczki proste), wówczas zestaw gniazd można podnieść na uchwytach bliżej pokrywy dzięki czemu wysokość otworu w posadzce może być mniejsza.
Jeżeli we floorboxie gniazda są osadzone po bokach, floorbox taki z zasady jest znacznie niższy niż ten, w którym gniazda są montowane na dnie. Jest to niezwykle istotne w przypadku podłóg wylewanych gdyż każdy centymetr wysokości posadzki to dodatkowe obciążenie stropu.
Drugi rodzaj osadzenia gniazd, po bokach, wymaga stosowania specjalnych zasilających gniazd kątowych dzięki którym wtyczki odbiorników nie zasłaniają sąsiedniego gniazda, nie zapierają się o dno floorboxa lub o uchylną pokrywę uniemożliwiając zamknięcie puszki podłogowej.
Oczywiście można zamontować we floorboxie z gniazdami ustawionymi po bokach gniazda zasilające z typowym ułożeniem styków i wpinać w takie gniazda wtyczki proste odbiorników ale wpięcie wtyczek kątowych nie będzie możliwe. Chcąc zachować pełną funkcjonalność floorboxa z bocznym układem gniazd w które będziemy wpinali wtyczki odbiorników i proste i kątowe, należy zamontować specjalne gniazda zasilające kątowe z przesuniętymi stykami o 200.
Trzeci rodzaj ułożenia gniazd we floorboxach, pod kątem, umożliwia podłączenie wtyczek odbiorników prostych i kątowych. Wtyczki nie kolidują ani z pokrywą lub dnem, ani z sąsiednimi gniazdami.
Gniazda we floorboxach montowane są zawsze na stałe, nieruchomo.
W przypadku floorboxów montowanych w podłogach technicznych/podniesionych, głębokość pomiędzy podłożem betonowym a płytą podłogi uniesionej za pomocą stopek podporowych jest na tyle duża, że umożliwia można montaż floorboxów które mają gniazda na dnie floorboxa i po jego bokach.
Floorbox, który ma być osadzony w podłodze wylewanej betonem lub po prostu będzie on wkuty w już wylaną podłogę a jego gniazda są umieszczone na dnie, wymaga przygotowania głębszego otworu gdyż wtyczki proste muszą być wpięte w gniazda opuszczone na tyle do dołu, aby można było zamknąć uchylną pokrywę floorboxa. Jeżeli zestaw gniazd będzie podniesiony zbyt wysoko, wtyczki proste odbiorników uniemożliwią zamknięcie pokrywy floorboxa.
Floorboxy z gniazdami po bokach umożliwiają osadzenie w posadzce betonowej o głębokości 7 cm.
Głębokość floorboxa jest niezwykle istotna w przypadku posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Przed montażem należy ustalić maksymalną głębokość na jaką można się wkuć w posadzkę i dopiero wtedy dobrać odpowiedni typ floorboxa.
Florboxy można wyposażyć na wiele różnych sposobów lub wybrać te, które są już standardowo wyposażone w gniazda zasilające. Generalnie florboxy są wyposażane w gniazda jednofazowe 230V, pojedyncze lub wielokrotne w standardzie „MOSAIC” 45x45, gniazda komputerowe RJ45, RTV SAT, HDMI, XLR, SVGA, głośnikowe, ładowarki USB, itp. , zgodnie z opisem.
Istnieje możliwość zamontowania we floorboxach gniazda siłowego CEE 400V, ale jest to mało popularne rozwiązanie.
Gniazda we floorboxach, bez względu na typ, zatrzaskuje się bez żadnych narzędzi, na zatrzask. Gniazda muszą być w standardzie „MOSAIC M45”, tj. o wymiarach 22,5x45 lub 45x45. Jest to typowy standard osprzętu elektrycznego dostępny nas w pełnym zakresie.
Florboxy plastikowe można obciążać do 120 kg. Floorboxy metalowe są bardziej wytrzymałe i można jest obciążać w zależności od typu, od 200 kg do 4 ton. Nośność floorboxa należy zawsze rozpatrywać w połączeniu z konstrukcją samej podłogi. Zgodnie z normą EN 50085, systemy rozdzielaczy podpodłogowych nie mogą wytrzymywać większego obciążenia niż otaczająca je konstrukcja podłogi. Nośność należy zawsze brać pod uwagę w połączeniu ze strukturą i warstwami podłogi, rodzajem wykończenia podłogi i ogólnie, z jakością wykonania instalacji.
Istotne jest, aby wcześniej ustalić, czy stosowane będzie czyszczenie na mokro czy na sucho i dopiero wtedy wybrać odpowiedni rodzaj floorboxa. Klasa szczelności IP20 będzie wystarczająca, jeśli podłoga będzie czyszczona na sucho lub niewielką ilością wody. W przypadku czyszczenia posadzki na mokro wymagany jest stopień ochrony od IP65 do IP67.
Niedopuszczalne jest obciążanie floorboxów plastikowych ciężkimi maszynami myjącymi.
W zależności od rodzaju floorboxa mamy do wyboru pokrywy na zawiasach, przykręcane lub zdejmowane. W zależności od wymagań, pokrywy są dostępne z, lub bez wyjścia kablowego. Przewody mogą wychodzić pionowo, bezpośrednio przez otwory w pokrywie lub przez specjalny uchylny wypust kablowy. Wypust opiera się o zewnętrzną ramkę chroniąc przewody przed uszkodzeniem.
Uchylne lub zdejmowane pokrywy floorboxów mogą być pełne, zlicowane z podłogą lub do wypełnienia materiałem podłogi. W pokrywy można wklejać standardowe płytki terakoty o grubości 1 cm, deski, wykładziny cienkie i grube, kamień lub wypełniać je posadzkami na bazie żywicy.
W przypadku floorboxa plastikowego widoczna będzie zawsze ramka i wypust kablowy. Floorbox metalowe są bardziej dyskretne. Niektóre z nich posiadają otwór w pokrywie na przewód odbiornika a pomiędzy zdejmowaną pokrywą a podłogą właściwą jest niewielka szczelina.
Standardowo floorboxy są wykonane z szarego poliamidu RAL7011 a metalowe z naturalnego aluminium, aluminium anodowanego, stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Na życzenie chętnie wyjaśnimy szczegóły indywidualnych wariantów kolorystycznych (paleta kolorów RAL).
Zaleca się aby w jednym pomieszczeniu zachować estetykę i montować florboxy tego samego typu (z tej samej serii). Należy unikać montażu floorboxów okrągłych z floorboxami prostokątnymi.
Jeśli nie wiesz jakiego floorboxa potrzebujesz lub chcesz go wyposażyć wg własnych indywidualnych potrzeb albo zmienić jego kolor, prosimy o kontakt.
W przypadku dużych instalacji podłogowych, z korytami kablowymi zalewanymi betonem, floorboxy ustawia się na warstwie betonowej z zachowaniem odpowiednich kątów, odległości i wysokości. Następnie florboxy kotwi się do warstwy betonowej i wylewa posadzkę/jastrych.
W przypadku małych instalacji, pojedyncze floorboxy montujemy jak najpóźniej. Osadzenie floorboxa w posadzce bez ustalenia odległości od przyszłego łączenia płytek, paneli lub desek może oznaczać montaż floorboxa pod złym kątem lub niesymetrycznie względem felców lub fug. W przypadku wykończenia podłogi materiałami bez wzoru, drobne różnice będą niezauważalne.
Przed osadzeniem floorboxa najlepiej jest zacząć układać wykończenie posadzki do otworu gdzie ma być on zamontowany ustalając odpowiednią symetrię, kąty i odległości, i dopiero wtedy osadzić/ wkleić floorboxa w posadzkę. Aby uniknąć konieczności oczekiwania na zaschnięcie kleju lub betonu, floorboxy można osadzać w warstwach podłogi na szybkowiążącą zaprawę cementową CERESIT CX5 lub CX20 która wiąże odpowiednio w 5 lub 20 minut.
Jeśli istnieje konieczność wykonania wylewki a nie wiemy jaki dokładnie będzie floorbox i jak będzie on osadzony, w miejsce jego instalacji zostawiamy odpowiedniej wielkości kawałek styropianu a następnie wylewamy jastrych. Po wyschnięciu posadzki i usunięciu styropianu możliwe będzie prawidłowe zamontowanie floorboxa z zachowaniem estetyki i odpowiednich odległości względem felców i fug.
Im późniejszy montaż, tym większe szanse że Twój floorbox będzie poprawnie i estetycznie zamontowany w posadzce.