Sposoby konserwacji floorboxów metalowych, plastikowych puszek podłogowych oraz zewnętrznych kolumn zasilających
1. Floorboxy plastikowe i metalowe ze względu na ich niski stopień szczelności (IP 20) należy czyścić wyłącznie zwilżoną ścierką nasączoną delikatnym detergentem. Wnętrze floorboxa należy okresowo czyścić odkurzaczem aby usunąć piasek i kurz, który może się dostać do gniazd poprzez pokrywę. W żadnym wypadku nie można używać do czyszczenia mopa - floorboxy nie są odporne na wodę. Czyszczenie floorboxów wodą może doprowadzić do porażenia prądem!
2. Zewnętrzne, wysuwane kolumny zasilające zostały zaprojektowane tak, aby ich konserwacja polegała jedynie na bezwzględnym smarowaniu uszczelek gumowych na ruchomym kołnierzu oraz uszczelki gumowej osadzonej w podstawie oraz na okresowym czyszczeniu wnętrza z kurzu i piasku oraz . Do smarowania gumowych uszczelek należy używać wazeliny technicznej, a w przypadku kolumn montowanych w przemyśle spożywczym uszczelki smarować należy wyłącznie atestowanym, dopuszczonym do kontaktu z żywnością smarem. Brak konserwacji uszczelek gumowych po każdym użyciu kolumny może spowodować obniżenie się szczelności kolumny i dostanie się do środka wody.
3. Konserwacja zewnętrznych zasilających bloków ziemnych ogranicza się do okresowego usunięcia zgromadzonego piasku z wnętrza bloku zasilającego oraz smarowaniu zawiasów pokryw i śruby ślimakowej smarem litowym. Jeżeli możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa, smarowanie wykonać podczas ruchu śruby, w celu lepszego rozprowadzenia środka smarnego.
Sprężyny gazowe unoszące pokrywę po zwolnieniu zamka są bezobsługowe.
Zgodnie z okresowymi przeglądami instalacji należy regularnie sprawdzać połączenia elektryczne wewnątrz floorboxów, kolumn zasilających i zewnętrznych bloków zasilających.
Sprawdzenie połączeń elektrycznych powinno być wykonane dopiero po wyłączeniu zasilania i wyłącznie przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia do wykonywania takich prac konserwacyjnych.